Spotkanie w sprawie dostępności kultury – 24.02.2020 r.

Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski oraz Fundacja Siódmy Zmysł z wielką przyjemnością zapraszają na spotkanie na temat dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Odbędzie się ono 24 lutego o godzinie 11.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piastowskiej 20 (Pałacyk) w Opolu.

 

Fundacja Siódmy Zmysł zajmuje się od 2011 roku udostępnianiem kultury osobom  z niepełnosprawnością wzroku oraz słuchu. Tworzymy audiodeskrypcję, organizujemy dostępne wydarzenia, propagujemy wiedzę na temat dostępności w instytucjach publicznych oraz wśród odbiorców kultury z niepełnosprawnościami sensorycznymi.

Na spotkaniu  poruszymy następujące tematy:

1) audiodeskrypcja – co to jest? jak z niej korzystać?

2) gdzie szukać informacji na temat dostępnych wydarzeń?

3) portal adapter.pl – bezpłatna platforma internetowa z legalnymi filmami z audiodeskrypcją; społeczność adaptera – możliwość uczestniczenia w konkursach, współtworzenia portalu

4) sytuacja dostępności kinematografii w Polsce

5) aplikacja Audiomovie – sposób, by przekazać audiodeskrypcję w kinie

Proponujemy także wspólne obejrzenie filmu dokumentalnego “Pieśń Pasterza” czas trwania 30 minut.

Zapowiedź filmu:

W Armenii, w wysokich górach mieszka Chaczik – niewidomy pasterz. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie. Każdego dnia wypasa swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Jednak Chaczik staje przed trudnym dylematem: pozostać przy pasterskim życiu, czy przeprowadzić się do stolicy i być bliżej syna?

Spotkanie poprowadzi Regina Mynarska oraz Dawid Górny.

Regina Mynarska. Autorka audiodeskrypcji filmowych, teatralnych i muzealnych, trenerka, koordynatorka projektów. Absolwentka Akademii Trenerów Grupowych, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej,  filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; członkini grupy eksperckiej w ramach projektu Kultura Wrażliwa Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego. Z Fundacją Siódmy Zmysł współpracuje od 2015 roku. W ramach tej działalności współpracuje między innymi z takimi instytucjami, jak: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe. Millennium Docs Against Gravity, Krakowski Festiwal Filmowy, SOSW w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Bydgoszczy.

Dawid Górny. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działacz organizacji pozarządowych działających w obszarze niepełnosprawności wzroku. Prezes International Technical Communication Qualifications Foundation w Krakowie. Konsultant w Fundacji Siódmy Zmysł jako odbiorca usług dostępnościowych.


dyrektor