EEG BIOFEEDBACK

W ramach projektu finansowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON, który zrealizowaliśmy w okresie 20.09.-15.12.2014 r. zostały zorganizowane szkolenia Biofeedback dla dwóch naszych instruktorek wraz z zakupem urządzenia, tj. zestawu do prowadzenia zajęć tą metodą. Od tego roku będziemy starać się prowadzić te zajęcia systematycznie. Już od 01.05 br. będą się one odbywały indywidualnie w ramach projektu FIO „Przekroczyć próg”.

Metodę EEG Biofeedback, tzw. „terapię XXI wieku”, wymyślono w NASA. Miała ona zadanie pomoc w szkoleniu astronautów i pilotów, którzy w warunkach stresu uczyli się efektywnego działania i podejmowania decyzji. Dzięki rewelacyjnym sukcesom, metoda EEG Biofeedback rozpowszechniła się na całym świecie.

EEG Biofeedback metoda terapeutyczna zwiększająca skuteczność funkcjonowania naszego mózgu, jest metodą klasycznej medycyny (wchodzi w spis międzynarodowych procedur medycznych), używaną szeroko jako metoda nieinwazyjna, bez skutków ubocznych. Polega na nauczeniu mózgu samokontroli pracy za pomocą modyfikacji fal mózgowych. Metoda EEG Biofeedback wykorzystuje mechanizm biologicznego sprzężenia zwrotnego i usprawniania pracy mózgu, umożliwia trening mózgu w celu poprawienia jego efektywności i uzyskania kontroli nad procesami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie.

Podczas treningu pacjent uczy się w świadomy sposób modyfikować wzorzec fal mózgowych tak, by mózg pracował szybciej i wydatniej. Bez użycia klawiatury pacjent może osiągać oczekiwane zmiany na wykresie, grze video czy animacji. Dzięki formie graficznej pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany i kiedy przestaje się koncentrować.

Biofeedback ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Leczy bądź zapobiega pogłębianiu się wielu chorób lub zaburzeń. Nie wpływa ujemnie na samopoczucie. Pacjent może czuć się lekko zmęczony podczas pierwszych treningów. Uczucie to ustępuje w miarę treningów.

Terapia EEG Biofeedback ma szerokie zastosowanie, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Stosuje się ją jako metodę leczenia konkretnych zaburzeń i deficytów, jak również trening dla osób zdrowych pragnących podnieść efektywność pracy swojego mózgu i jakość życia.

Wskazania dla terapii (dzieci, młodzież i dorośli):

 • zaburzenia uwagi i koncentracji,
 • trudności w zakresie emocji: agresja, silne reakcje stresowe, depresja, zaburzenia lękowe,
 • trudności szkolne: dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia,
 • obniżona motywacja,
 • przewlekłe bóle głowy,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia mowy (jąkanie się),
 • zespół chronicznego zmęczenia,
 • tiki.

Metodę EEG Bifeedback stosuje się z powodzeniem w przypadku wielu zaburzeń, przy których konwencjonalne metody są mało skuteczne. Za pomocą EEG Bofeedback można skutecznie pomagać m.in. w takich zaburzeniach jak:

 • syndrom ADD, ADHD,
 • anoreksja , bulimia,
 • nerwice, stres,
 • padaczka,
 • uzależnienia,
 • stwardnienie rozsiane,
 • zaburzenia pamięci i zaburzona samoocena.

Treningi poprawiają koncentrację uwagi, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć, polepszają nastrój, samoocenę i sen, równocześnie ucząc relaksu.

W literaturze najczęściej mowa jest o następujących korzyściach:

 1. zwiększona odporność na stres,
 2. lepsza koncentracja i uwaga,
 3. wzrost kreatywności,
 4. lepsza pamięć,
 5. poprawa samopoczucia,
 6. przyspieszone uczenie się,
 7. łatwiejsze podejmowanie decyzji,
 8. zahamowanie lęków i tremy,
 9. lepsza samokontrola,
 10. zmniejszenie liczby błędów,
 11. skrócenie czasu reakcji,
 12. zwiększona produktywność,
 13. mniejsza podatność na wypalanie się,
 14. głębszy i łatwiej osiągalny relaks,
 15. lepsza integracja umysłu i ciała,
 16. zwiększenie pewności siebie i poprawa asertywności,
 17. rozwój samoświadomości i inteligencji emocjonalnej.

Trening jest całkowicie bezpieczny. Czujniki na głowie trenującego służą tylko do pomiaru i nie są do nich podawane żadne impulsy elektryczne. Głowica pomiarowa jest zasilana bateriami podobnymi do tych w pilocie telewizora i jest oddzielona elektrycznie od reszty systemu. Podczas treningu nie wykorzystuje się żadnych środków farmakologicznych.

W każdym przypadku po terapii będzie widoczna poprawa, jednak nie zawsze będzie to usunięcie wszystkich niepożądanych objawów. Czasami będzie to po prostu zmniejszenie ich intensywności. Trzeba jednak od razu zaakceptować jedną podstawową cechę terapii EEG Biofeedback – jest to terapia długofalowa (20-40 spotkań). Najlepsze wyniki daje natomiast stałe praktykowanie – podobnie jak w wypadku zajęć sportowych.

Chętnych na indywidualne zajęcia EEG Biofeedback prosimy o zgłaszanie się do biura naszego Okręgu osobiście lub telefonicznie:
tel: 77 442 61 16

Ilość miejsc ograniczona!

Logo PFRON i Urzędu Marszałkowskiego Województwa OpolskiegoLogo FIO