Ostatni etap naszego szkolenia młodzieżowych animatorów sportu osób z dysfunkcją wzroku – Turcja (Ankara), 25.-30.05.2016 r.

W dniach 25-30.05.2016 r. odbył się ostatni, podsumowujący etap szkolenia młodzieżowych animatorów sportu osób z dysfunkcją wzroku pod nazwą „Can I Help You”, finansowanego w ramach programu Erasmus+. Grupy z Turcji i Polski po raz trzeci spotkały się by przez pięć dni zgłębiać tajniki animacji ruchowej osób niewidomych i niedowidzących. Motywem przewodnim spotkania w Ankarze były sporty halowe, ze szczególnym naciskiem na Goallball – grę drużynową dla osób niewidomych i słabo widzących, w której dwie drużyny, składające się z trzech zawodników, starające się umieścić wydającą dźwięki piłkę w bramce przeciwnika bez użycia wzroku.

Podobnie jak podczas wcześniejszych szkoleń, kurs w Turcji rozpoczął się częścią teoretyczną, składającą się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na zaprezentowaniu przez przedstawiciela Uniwersytetu w Ankarze sposobów przeciwdziałania wykluczeniu osób niewidomych i zwiększania ich samodzielności. Drugi Etap części teoretycznej to już bezpośrednie zapoznanie z ideą i zasadami gry w goalball po to by przygotować uczestników do tego, co miało zdarzyć się następnego dnia.

Następny dzień tureckiego etapu szkolenia to już zajęcia praktyczne. Aby uczestnicy szkolenia byli w stanie jak najlepiej przyswoić sobie sposób organizacji boiska i wiedzę na temat prawidłowych warunków, które muszą być zapewnione podczas gry w goallball, zostali oni poproszeni o przygotowanie terenu pod grę, co wykonywali pod okiem doświadczonych instruktorów.

Gdy rozstawiono bramki oraz podzielono boisko na regulaminowe strefy, zawodnicy rozpoczęli naukę zasad i technik poprzez ćwiczenia praktyczne i rozegrali pierwsze mecze.

Po trzech dniach intensywnego treningu, pod czujnym okiem sędziów i instruktora, uczestnicy zrobili znaczące postępy, a gra z każdym meczem robiła się coraz bardziej emocjonująca. Poza opanowaniem podstawowych technik gry zawodnicy opanowali zasady gry w stopniu umożliwiającym im samodzielne sędziowanie meczu czy prowadzenie zajęć.  W opanowaniu zasad pomagał im fakt, iż podczas ćwiczeń wcielali się nie tylko w rolę zawodników, ale i sędziów, weryfikując zdobytą wiedzę w praktyce.

Spotkanie w Ankarze zakończyło serię szkoleń dla animatorów sportu. Po trzech etapach szkolenia możemy śmiało stwierdzić, że dzięki realizacji projektu udało nam się stworzyć zgraną grupę animatorów gotowych do podjęcia pracy na rzecz środowiska osób z dysfunkcją wzroku. Głęboko wierzymy w to, że oprócz pięknych wspomnień uczestników, szkolenie zaowocuje zwiększeniem aktywności sportowej osób niewidomych i słabo widzących.


dyrektor