Uniwersytet Opolski planuje uruchomienie studiów podyplomowych dla Koordynatorów Dostępności od października 2023 roku. Bardzo serdecznie zachęcamy do wysłania informacji zwrotnej o ewentualnym zainteresowaniu takimi studiami.
Informacje należy wysłać na adres mailowy: transferwiedzy@uni.opole.pl do dnia 27 marca 2023 r.
Wysłanie takiej informacji do niczego nie zobowiązuję, ale dla Uniwersytetu będzie to sygnał, że w ogóle jest zainteresowanie takim studiami w naszym województwie. Sądzimy, że utworzenie takiego kierunku studiów podyplomowych jest bardzo potrzebne, biorąc pod uwagę wdrażanie w instytucjach publicznych Ustawy
z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebam oraz Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Studia podyplomowe mają na celu wyposażenie w kompleksową wiedzę słuchaczy do pełnienia funkcji koordynatora do spraw dostępności w swoich jednostkach oraz przygotowanie do sięgania po dotacje zewnętrzne m.in. z Funduszy Europejskich oraz z Funduszu Dostępności, na realizację projektów poprawiających dostępność.
Istotą studiów podyplomowych jest przygotowanie specjalistów do wdrażania dostępności w przestrzeni publicznej oraz umiejętności korzystania z dotacji zewnętrznych na poprawę dostępności.
W nowej perspektywie finansowania w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 Wspieranie dostępności jest nowym zakresem działania, co wynika z ogólnego podejścia UE, w którym dostępność stanowi jedną z horyzontalnych zasad interwencji funduszy, co oznacza że każdy projekt będzie posiadał aspekt dostępności.
Za przekazanie wiedzy oraz rozwój odpowiednich kompetencji odpowiadać będą pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Opolskiego oraz praktycy z zakresu dostępności.
W załączeniu plakat informacyjny dotyczący studiów podyplomowych dla koordynatorów dostępności.