Wyjazdowe warsztaty dla dzieci i młodzieży w Niechorzu – 06.08.-13.08.2016 r.

W dniach od  6 do 13 sierpnia 2016 r. odbyły się wyjazdowe warsztaty nauki samodzielności dla dzieci i młodzieży wraz z opiekunami. Zorganizowany został wyjazd nad morze do Niechorza. W warsztatach udział wzięło 20 dzieci do 16 roku życia wraz z opiekunami.

Podczas warsztatów odbywały się zajęcia w których bardzo aktywnie uczestniczyły dzieci oraz opiekunowie. Ponieważ mieliśmy sprzyjającą pogodę, zajęcia w większości odbywały się na plaży, w otwartej przestrzeni i były prowadzone „ręka w rękę” ze względu na specyfikę dysfunkcji uczestników. Podczas zajęć dzieci uczyły się jak wykorzystywać zachowane zmysły: słuchu, węchu, dotyku oraz resztki wzroku oraz rozwijały świadomość istnienia dużej przestrzeni

Dzieci mogły zapoznać się z technikami poruszania się z biała laską w nieznanym terenie. Na zajęciach między innymi były wykorzystywane  naturalne przedmioty, takie jak: kamyki (małe, duże), muszelki, szyszki, wodorosty, piasek, patyki itp. W trakcie zajęć dużo się działo np. podczas jednych zajęć dzieci wraz z opiekunami stworzyli ścieżkę dotykową po której wszyscy musieli przejść. Odbył się także mecz piłki nożnej z wykorzystaniem piłki dźwiękowej. Dzieci mogły poczuć otwartą przestrzeń po wejściu na latarnię morską w Niechorzu, czy na tarasie widokowym w Trzęsaczu. W muzeum miniatur latarni morskich mogły własnymi rękami sprawdzić jak wyglądają latarnie na wybrzeżu bałtyckim oraz posłuchać ich krótkich historii opowiadanych przez przewodnika. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe widokówki z Niechorza.

Nabyte umiejętności pomogą poznawać świat za pomocą zmysłów innych niż wzrok oraz poznawać rzeczywistość z wykorzystaniem resztek wzroku

Celem warsztatów było zwiększenie percepcji dotykowej, słuchowej, wzrokowej i integracji sensomotorycznej. Warsztaty jednak były czymś więcej, albowiem opiekunowie i rodzice mogli powymieniać się między sobą wiedzą, wiadomościami i doświadczeniem, porozmawiać o wspólnych problemach i możliwościach ich rozwiązywania, a co najważniejsze – nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, które z pewnością pozostawią niezapomniane wspomnienia.

Zadanie pn. „Samodzielność 2016” zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON

Logo PFRON i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego


dyrektor