W dniach 11-12.05.2016 r. w obiektach II Kampusu Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej 76 (budynek 9a) odbyła się konferencja naukowa z częścią warsztatową pt.: „Osoby z niepełnosprawnościami – edukacja, rehabilitacja, turystyka i rekreacja”, zorganizowana przez Politechnikę Opolską oraz Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych. Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski był jednym z czterech partnerów wspomnianej konferencji.
W pierwszym dniu konferencji (11.05) zorganizowano prelekcje, obrady oraz dyskusje na temat szeroko pojętego wpływu aktywności ruchowej i sportu na sprawność fizyczną i rehabilitację osób niepełnosprawnych. O godz. 15:00 wystąpił dyrektor Okręgu Opolskiego PZN, Włodzimierz Ożga, który wygłosił komunikat „Aktywność sportowa osób niewidomych”. Dyrektor naszego Okręgu omówił ostatnio realizowane przez nas projekty, których założenie polegało na stworzeniu osobom z dysfunkcją wzroku możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu sportowym i rekreacyjnym. Krótko scharakteryzował także działalność oraz osiągnięcia dwóch klubów sportowych osób niewidomych i słabo widzących, działających na terenie naszego województwa – Cross Opole i Atut Nysa. Kilka słów powiedział również pracownik biura naszego Okręgu, Mateusz Rewasiewicz, przedstawiając cele i efekty realizowanego przez nas w ramach programu Erasmus+ projektu „Młodzieżowy animator sportu i rekreacji osób niewidomych – Can I help you – sport animator for blind people”.
Drugi dzień konferencji (12.05) wypełniły warsztaty poświęcone niepełnosprawności oraz zawody. Uczestnikami tych ostatnich byli zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie, którzy przy pomocy 120 wolontariuszy, studentów WWFiF, zmagali się w tym sportowym wydarzeniu.
W tym dniu, w ramach programów Wioski Olimpijskiej i Zdrowotnego, również nasz Okręg miał swoje stanowisko – namiot. Przedstawiciele władz naszego Okręgu oraz nasi Członkowie zaprezentowali pokaz strzelania osób niewidomych ze specjalnej, naprowadzanej dźwiękiem broni laserowej (długiej i krótkiej) do tarczy. Każdy chętny mógł założyć gogle i samemu spróbować trafić do tarczy kierując się jedynie własnym słuchem. Dużym zainteresowaniem cieszył się także tandem. Znalazło się wiele osób, które skorzystały z możliwości przejażdżki na tego typu rowerze. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Andrzej Zając, mistrz olimpijski z Pekinu (2008) w kolarstwie tandemowym. Odwiedzającym nasze stanowisko bardzo chętnie opowiadał o swojej karierze, pokazywał trofea sportowe, a także rozdawał zdjęcia i autografy. Na naszym stoisku zaprezentowaliśmy również: szachy, warcaby oraz karty do brydża dla osób niewidomych, a także wiele innych ciekawych rzeczy. Kilku uczestników realizowanego przez nas projektu w ramach programu Erasmus+ „Can I help you – sport animator for blind people” (młodzieżowy animator sportu i rekreacji osób niewidomych) opowiadało o swoich wrażeniach, przeżyciach i spostrzeżeniach związanych ze wspomnianym projektem.
Oprócz wizyty na naszym stoisku, zawodnicy i opiekunowie mogli skorzystać z wielu innych atrakcji, jak np.: gry i zabawy, hipoterapia, ring bokserski, judo, masaż klasyczny, zabawy sensoryczne. Można było również zobaczyć prezentacje wozów służb więziennych, straży pożarnej, policji itp.