Ogólnopolski Konkurs Piosenki Literackiej imienia Jadwigi Stańczakowej
Fundacja Siódmy Zmysł wraz z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza do udziału
w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Literackiej imienia Jadwigi Stańczakowej, ogłoszonego w ramach projektu Okolice Sztuki. Audiodeskrypcja-integracja-ekspresja, dofinansowanego
ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna, wkładu Partnerów oraz Fundacji Siódmy Zmysł.
Kim była Jadwiga Stańczakowa?
Była poetką i autorką prozy autobiograficznej, redaktorką pism dla osób niewidomych. Przez lata przyjaźniła się z Mironem Białoszewskim, co wspólnie opisali w książce Dziennik pisany we dwoje. To on zachęcił Stańczakową do tworzenia poezji. Wydała wiele zbiorów wierszy, np.: Depresje i wróżby, Japońska wiśnia. Haiku dla Michi Tsukada, Magia niewidzenia, Na żywo. Za pracę na rzecz środowiska osób niewidomych i działalność literacką otrzymała wiele nagród. Została włączona do Międzynarodowego Stowarzyszenia Haiku.
Na czym polega konkurs?
Jeśli w duszy Ci gra coś ciekawego, co układa się w formę piosenki – prześlij dwa własne, niepublikowane dotąd teksty, krótką informację o sobie i motywację udziału w konkursie. Powołane przez Organizatorów Jury wybierze 20 najciekawszych autorów, których teksty zawierać będą najlepsze pomysły literackie. Wybór ten będzie miał też dodatkowy klucz – 10 laureatów wyłonionych zostanie spośród uczestników z niepełnosprawnością wzroku, 10 – spośród osób widzących.
Co będą robić laureaci?
Nagrodą dla laureatów będzie zaproszenie do udziału w Warsztatach Piosenki Literackiej imienia Jadwigi Stańczakowej. Będzie to tydzień spędzony w gościnnych progach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Zajęcia będą miały na celu stworzenie tekstów, na bazie których powstanie scenariusz happeningu „Stańczakowa, Białoszewski i inni poeci”. Organizatorzy zapewniają ciekawy program warsztatowy, zakwaterowanie i wyżywienie. Warsztaty odbędą się w lipcu 2016 roku.
Jak się zgłosić?
Teksty konkursowe, notkę o sobie, dane kontaktowe, informację o stopniu niepełnosprawności wzroku lub jej braku prosimy przesyłać na adres koordynatora projektu – Reginy Mynarskiej: regina.mynarska@siodmyzmysł.org do dnia 30 marca 2016 roku. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat. Ogłoszenie wyników do dnia 15 kwietna 2016. Należy uiścić opłatę akredytacyjną – 30 zł na konto Organizatora – Fundacji Siódmy Zmysł 10 1090 1665 0000 0001 3068 8231, tytuł przelewu: „konkurs piosenki – akredytacja”. Więcej informacji o projekcie i organizatorze na stronie www.siodmyzmysl.org.