W dniach 06.-11.09.2015 r. we włoskiej Faenzie odbył się drugi etap szkolenia młodzieżowych animatorów sportu osób z dysfunkcją wzroku pod nazwą „Can I Help You” finansowanego w ramach programu Erasmus +. Grupy z Turcji, Włoch i Polski, w skład których wchodziły zarówno osoby niewidome i słabo widzące jak i pełnosprawni uczestnicy spotkały się ponownie by przez pięć dni zgłębiać tajniki animacji ruchowej osób niewidomych i niedowidzących.
Pierwszym etapem szkolenia była część teoretyczna, w której skład wchodził wykład z ortoptystką i psycholożką. Podczas wykładów uczestnicy kursu zapoznani zostali z psychologicznymi i fizjologicznymi aspektami patologii narządu wzroku oraz metodami rehabilitacji. Zwieńczeniem części teoretycznej była wystawa fotograficzna prezentująca obrazy przedstawiające sposób postrzegania rzeczywistości przez ludzi dotkniętych różnego rodzaju schorzeniami narządu wzroku.
Tematem przewodnim szkolenia we Włoszech był taniec i rytmika. Główną aktywnością uczestników były warsztaty „contact dance” prowadzone przez instruktorkę posiadającą wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi, Lucie Perego. Zajęcia ruchowe odbywały się w dniach 08-10.09.2015 r. „Contact dance” to styl tańca postmodernistycznego, w którym kontakt fizyczny jest punktem wyjścia do improwizacji ruchowej. Całość szkolenia nastawiona była na umożliwienie uczestnikom wczucia się w sposób w jaki osoby z dysfunkcją wzroku odczuwają otaczającą ich przestrzeń, jak się w niej poruszają oraz jak reagują na kontakt z partnerem, tak aby umożliwić uczestnikom jak najefektywniejszą pracę z osobami upośledzonymi wzrokowo w przyszłości. Istotnym aspektem szkolenia było również przełamanie lęku przed kontaktem z partnerem, zwiększenie świadomości własnego ciała i wprowadzenie w stan relaksacji. Podczas tego etapu szkolenia istotną funkcję pełniły osoby niewidome i niedowidzące, które w pewien sposób wcieliły się w rolę instruktorów, dzieląc się z innymi uczestnikami swoim sposobem postrzegania rzeczywistości i odczuciami.
Kolejnym krokiem, mającym na celu uświadomienie uczestnikom szkolenia sposobu postrzegania rzeczywistości przez osoby niewidome, była zorganizowana w przedostatni dzień szkolenia „Ciemna kolacja”, podczas której uczestnicy z zawiązanymi oczami zaprowadzeni zostali do pomieszczenia w podziemiach gdzie jedna z niewidomych osób serwowała kolację w zupełnej ciemności.
Z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, iż drugi etap szkolenia młodzieżowych animatorów sportu zakończył się sukcesem, po raz kolejny wzbogacając uczestników o nowe doświadczenia i umiejętności. Grupy z odległych od siebie krajów ponownie współdziałały w celu zdobycia nowej wiedzy i doświadczeń, co dodatkowo zaowocowało wytworzeniem się przyjaźni mających z dużą szanse na utrzymanie się w przyszłości, i stanowiło kolejny krok w kierunku zintegrowania środowiska osób z dysfunkcją wzroku ze osobami pełnosprawnymi.