Dnia 09.07.2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4 odbyło się spotkanie w ramach warsztatów literackich pt. „Sztuka opowiadania historii, czyli jak powstaje scenariusz filmowy”. Specjalnym gościem spotkania był Jacek Lusiński, m.in. reżyser i scenarzysta filmu „Carte Blanche”. W warsztatach, zorganizowanych przez Panią Reginę Mynarską, stypendystkę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udział wzięło kilkunastu uczestników. Byli to przede wszystkim członkowie Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Opolskiego. Dyskusja toczyła się głównie wokół filmu „Carte Blanche”. Pan Jacek Lusiński opowiadał m.in. o historii powstania scenariusza wspomnianego filmu, jego reżyserii, jak i metodzie doboru aktorów do poszczególnych ról. Stwierdził też, iż dla niego w scenariuszu filmowym jedną z najważniejszych kwestii jest stawianie pytań, a nie forowanie jakiś konkretnych postaw, czy też moralizowanie. Razem doszliśmy do wniosku, że film Pana Jacka bardzo przyczynił się do poznania problemów środowiska osób z dysfunkcją wzroku. Przypomnijmy tutaj, że film opowiada o nauczycielu liceum, który stopniowo traci wzrok i stara się odnaleźć w tej sytuacji. Nie jest to obraz w żadnym razie moralizatorski, ale na pewno edukacyjny. Po pierwsze, „Carte Blanche” pokazuje, że człowiek tracący wzrok jest nadal w pełni sprawny intelektualnie i np. może wykonywać zawód nauczyciela, co powszechnie wydaje się bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Przy odpowiedniej organizacji pracy i chęci walki o swoje życie staję się to jednak realne, co też dowiódł pierwowzór głównego bohatera wspomnianego filmu, Pan Maciej Białek, do tej pory uczący historii w jednym z lubelskich liceów. Po drugie, film pozwala uwierzyć w siebie osobom niepełnosprawnym. Przykład głównego bohatera pokazuje bowiem, że bardzo wiele zależy od nas samych, od naszych chęci i wiary w siebie oraz swoje możliwości, a także odpowiedniego podejścia do swojej niepełnosprawności.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Reginie Mynarskiej za zorganizowanie warsztatów literackich z Panem Jackiem Lusińskim. Spotkanie trwało ponad 2,5 godziny i przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Dowiedzieliśmy się bardzo wiele o specyfice pracy scenarzysty i reżysera. Pan Jacek wyjaśnił nam mnóstwo interesujących nas kwestii. Mieliśmy tez okazję wymienić poglądy na temat sytuacji osób niepełnosprawnych oraz przekazać sobie własne doświadczenia. Życzymy Panu Jackowi jeszcze wielu filmów, w których postawione przez niego pytania skłonią widza do refleksji nad różnymi, często skomplikowanymi i trudnymi zagadnieniami.
Zachęcamy również do przeczytania relacji ze spotkania z Panem Jackiem Lusińskim w „Gazecie Wyborczej” oraz na stronie Radia Opole (tutaj również krótki materiał dźwiękowy).