Członkowie Koła PZN Kędzierzyn-Koźle na wycieczce statkiem po Odrze

Wakacje w pełni, piękna pogoda, żal siedzieć w domu, a więc zaprosiliśmy naszych Członków i ich rodziny na wycieczkę statkiem po Odrze, w sobotę 28 lipca.

Rejsy po Odrze organizuje firma CANAL – TRANS. Statek pasażerski dwupokładowy BLUECITY Queen, został sprowadzony z Holandii w 2010 roku, potem zmienił nazwę na SILESIA.  Armatorami statku są Małgorzata i Rafał Banasik.

W 2011 roku mieliśmy okazję płynąć tym statkiem, a rejs sprawił wszystkim ogromną przyjemność, więc postanowiliśmy po kilku latach to powtórzyć. Tym razem wypłynęliśmy z portu Damen, zobaczyliśmy baseny portowe i pozostałości urządzeń wyładowczych kozielskiego portu pochodzące z początku XX wieku. Potem było śluzowanie . Najpierw w górę – wpuszczano wodę, tak aby wyrównać poziom o 10 metrów, gdy nawróciliśmy wypuszczono wodę i statek opadł w dół, to zawsze robi wrażenie na pasażerach. Następnie popłynęliśmy do Januszkowic. Mogliśmy poznać przyrodę i nieznane od tej strony okolice naszego miasta oraz posłuchać wielu ciekawostek, opowiedzianych nam przez pana Rafała Banasika, który podczas rejsu pełnił także rolę przewodnika. Dla tych, którzy płynęli pierwszy raz, była jeszcze jedna atrakcja – posiłek na statku, czyli pieczona kiełbasa i kaszanka z grilla. Rejs trwał 3 godziny i okazało się, że to za krótko. Wszystkim było żal opuszczać statek. Może za jakiś czas znowu popłyniemy statkiem…


dyrektor