Pokaz sprzętu tyfloinformatycznego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu

W ubiegłym roku nasz Okręg nawiązał współpracę z Podyplomowym Centrum Kształcenia Ustawicznego Andgragog w Opolu. W ramach tej współpracy, pracownicy biura naszego Okręgu prowadzą zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu tyflopedagogiki.Od samego początku naszym zamiarem było to, aby wspomniane zajęcia poprowadzić w sposób jak najbardziej praktyczny. Czerpiąc z długoletnich doświadczeń w naszej pracy z osobami z dysfunkcją wzorku, jak i rehabilitacji tego środowiska, chcielibyśmy jak najbardziej przybliżyć słuchaczom studiów świat osób niewidomych i słabowidzących.

W dniu 25.03.2017 r., korzystając z uprzejmości dyrekcji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, z którą współpracujemy od kilku lat, zorganizowaliśmy w tej palcówce zajęcia z zakresu demonstracji możliwości specjalistycznego oprogramowania i sprzętu tyfloinformatycznego. Mieliśmy okazję zademonstrować programy dedykowane dla osób niewidomych (JAWS) i słabowidzących (MAGIC Plus), możliwość wczytywania tekstu do komputera i jego rozpoznawanie przy pomocy skanera i oprogramowania ABBY FineReader oraz czytania i konwersji tekstu na plik mp3 przy wykorzystaniu programu Speech2Go.

Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc pracownikowi Biblioteki, Panu Tomaszowi Cyganowi, który wraz ze swoim synkiem, Dawidem Cyganem, zaprezentowali mechaniczną maszynę brajlowską, Czytak (odtwarzacz książek dedykowany osobom niewidomym i słabowidzacym), jak i Mountbatten Brailler Writer Plus, specjalistyczne urządzenie, łączące w sobie funkcje elektronicznej maszyny, notatnika i drukarki brajlowskiej. Dawid, który aktualnie jest w drugiej klasie szkoły podstawowej, bardzo fachowo zademonstrował możliwości tych urządzeń. Dziękujemy mu za tę fachowość, ale przede wszystkim za cierpliwość, bo zajęcia trwały ponad 6 godzin! Słuchacze studiów, którzy na co dzień pracują  jako nauczyciele w szkołach ogólnodostępnych, byli bardzo zachwyceni postawą i umiejętnościami Dawida. Dla nas była to wielka satysfakcja, bo mogliśmy im zademonstrować w praktyce pracę dziecka, które posiada tylko poczucie światła, na specjalistycznych urządzeniach brajlowskich. Sądzimy, że będzie to dla nich bardzo cenne doświadczenie, zwłaszcza w perspektywie, kiedy na swojej drodze zawodowej spotkają ucznia z dysfunkcją wzroku.

Słowa podziękowania kierujemy także do Pan Zdzisława Pogody, Członka naszego Okręgu, który, jako wolontariusz, jest bardzo aktywny w podejmowaniu różnych działań na rzecz środowiska osób z dysfunkcją wzroku. W czasie zajęć zademonstrował możliwości stacjonarnego powiększalnika oraz specjalistycznego urządzenia lektorskiego.

Jeszcze raz dziękujemy dyrekcji i kierownictwu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu za możliwość przeprowadzenia opisanych zajęć.

O szkoleniu można przeczytać także na stronie „Gazety Wyborczej”.

Szkolenie w WBP w Opolu


dyrektor